Protezavimas ir implantacija

Protezavimas

Jei danties vainikas yra labai pažeistas karieso, danties kanalų šaknys yra plombuotos, dantį reikia protezuoti – „apvilkti“ vainikėliu, kad užtikrinti hermetiškumą ir stiprumą. Vainikėlis apsaugo danties šaknis nuo pakartotinos infekcijos patekimo iš seilių, taip pat leidžia mums kramtyti kietą maistą, nebijant, kad dantis nulūš.

Atlikus dantų protezavimą atkuriama normali kramtymo funkcija ir kalba, graži ir natūrali dantų išvaizda, sąnarys bei žandikaulio kaulas apsaugomi nuo įvairių pažeidimų, be to, sugrįžta noras šypsotis.

Kartais, kai nėra vieno danties, galima šalia esančius dantis sujungti, taip vadinamu, tilteliu, kuris kompensuos kramtymo funkciją. Vainikėlių gamybai naudojamos šiuolaikinės medžiagos – metalo keramika, cirkonis.

Kodėl atstatyti dantis yra taip svarbu?
Netekus dantų susilpnėja kramtymas, kas gali lemti mitybos įpročių pakitimus, dėl to gali trūkti svarbių mitybos medžiagų, atsirasti skrandžio ligų. Be to, likę dantys kramtant yra per daug apkraunami ir ilgainiui taip pat praranda įprastą išvaizdą bei funkciją. O kaip to pasekmė išsivysto žandikaulio sąnario pakitimai – šis gauna per didelį krūvį, greičiau dėvisi, galiausiai pradeda skaudėti, o judesiai tampa riboti. Be abejo, sveikai ir gražiai atrodantys dantys yra itin svarbūs siekiant išlaikyti gerą savijautą bei pasitikėti savimi.

Kaip protezuojami dantys?

  1. Konsultacija. Užsiregistravus pas specialistą konsultacija trunka 10–30 minučių. Jos metu gydytojas apžiūri paciento dantis, įvertina situaciją ir pasiūlo kelis individualius gydymo variantus, pateikdamas jų privalumus bei trūkumus. Pacientas pats svarsto gydymo galimybes ir dalyvauja priimant sprendimus.
  2. Jei reikalinga, prieš protezavimą atliekamas dantų plombavimas, profesionali burnos higiena ar kitos būtinos procedūros.
  3. Šiuolaikinių technologijų dėka galime pasiūlyti įvairius dantų atkūrimo sprendimus:

• Metalo keramikos, cirkonio keramikos, bemetalės keramikos vainikėliai.
• Porceliano laminatės-venyrai
• Tiltinės konstrukcijos
• Protezavimas ant implantų
• Lanko atraminiai protezai
• Pilnos bei dalinės plokštelės
Protezuojant vainikėliais, laminatėmis ar tiltinėmis konstrukcijomis dantis apšlifuojamas, suteikiant jam reikalingą formą. Specialia medžiaga daromas dantų atspaudas, pagal kurį laboratorijoje bus pagaminti laikini vainikėliai, o vėliau ir nuolatinis protezas. Nuolatinis protezas yra pritaikomas paciento burnoje ir pricementuojamas.

 

Metalo keramikos vainikėliai.
Pagrindas gaminamas iš metalo ir padengiamas keramika, kurios spalva parenkama pagal kitus paciento dantis. Šios rūšies protezai yra tvirti, panašūs į natūralius dantis ir pigesni nei kitų rūšių vainikėliai. Tačiau dėl metalinio karkaso atspindi šviesą ne taip kaip natūralus dantis ir yra ne toks estetiškas kaip bemetalė ar cirkonio keramika. Be to, ties dantų ir dantenų riba ilgainiui dėl metalinio vainikėlio krašto gali išryškėti patamsėjimas. Todėl šios rūšies vainikėliai labiau tinka krūminiams dantims protezuoti.
Cirkonio keramikos vainikėliai.
Pagrindas gaminamas iš baltos spalvos medžiagos, cirkonio oksido, ir taip pat padengiamas keramika. Šio tipo vainikėliai tvirtumu yra pranašesni už bemetalės keramikos protezus, o estetika lenkia metalo keramikos vainikėlius, nes cirkonis šviesą atspindi beveik taip pat kaip natūralus dantis. Todėl cirkonio keramikos vainikėliais tinka protezuoti tiek priekinius, tiek galinius dantis.

Bemetalės keramikos vainikėliai.
Gaminami tik iš porceliano, kuris yra laidus šviesai, ir todėl šie protezai atrodo ypač natūraliai. Dažniausiai siūlomi priekiniams dantims protezuoti, tačiau yra tinkami visiems dantims atkurti.

Tiltinės konstrukcijos.
Siūlomos naudoti tada, kai trūksta vieno ar keleto dantų. Šalia trūkstamų dantų esantys dantys protezuojami vainikėliais ir sujungiami tarpine dalimi, kuri atstoja trūkstamus dantis. Tiltinė konstrukcija taip pat gali būti tvirtinama ir ant implantų.

Implantacija

Žmogus yra apdovanotas 32 dantimis, iš jų svarbu turėti 28. Reikalingi visi dantys. Vieni dantys skirti maisto atkandimui, kiti – kramtymui. Labai svarbu gerai sukramtyti maistą, kad turėtume sveiką skrandį ir organizmas gerai įsisavintų maisto medžiagas, kurios pradedamos virškinti jau burnoje.
Jei neturime nors vieno krūminio danties, mūsų kramtymo funkcija yra nepilnavertė, kramtyti turime abiejomis žandikalių pusėmis, kad nė viena žandikaulio pusė neturėtų perkrovos.
Implantacija leidžia minimaliomis invazijomis atstatyti kramtymo funkciją, nepažeidžiant kitų dantų. Implantas yra įsukamas į žandikaulio kaulą.Tai lyg dirbtina danties šaknis, ant kurios padaromas vainikelis ir tokiu būtu atkuriamas pilnavertis dantis. Mūsų klinikoje yra naudojami šie implantai: Internal (BioHorizons, JAV), Bone Level (Straumann, Šveicarija), Humana dental (Vokietija), Zimmer (Šveicarija).
Mūsų dantų chirurgai pasirūpins, kad procedūra būtų neskausminga ir kiek galima maloni.

Pasitikėkite ir nebijokite šypsotis!